Zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj psychoterapii wybrać dla siebie?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioural Therapy – CBT) opiera się nie tylko na tradycji, ale także na aktualnych, wiarygodnych wynikach badań dotyczących psychicznego i społecznego funkcjonowania człowieka. Jej skuteczność terapeutyczna również jest weryfikowana i potwierdzona wynikami badań.

W terapii spotykasz się z terapeutką (bądź terapeutą), na partnerskich zasadach, w atmosferze otwartości i szacunku. Przez cały czas trwania procesu terapeutycznego wartością nadrzędną jest dobro klientki czy klienta. Każdy przypadek traktowany jest od początku do końca indywidualnie. Gwarantowana jest dyskrecja i tajemnica zawodowa wynikająca z Kodeksu Etycznego Terapeuty Poznawczo-Behawioralnego oraz przepisów prawa polskiego.

Proces terapii poznawczo-behawioralnej zorientowany jest na konkretny cel, który ustalasz wspólnie z terapeutką. Decydujący głos masz jednak właśnie Ty. Od początku obie strony razem pracują nad precyzyjnym określeniem i zrozumieniem problemu, w oparciu o Twoje myśli, emocje, uczucia i zachowania. Następnie zaproponuję Ci takie metody pracy, które będą najlepiej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji.

W psychoterapii poznawczo-behawioralnej wszystko dzieje się przed Twoimi oczyma. W przystępny sposób wyjaśnię Ci cel i sens każdej zaproponowanej metody pracy.

Metodę poznawczo-behawioralną z powodzeniem można stosować zarówno w terapii indywidualnej, terapii par, rodzinnej i grupowej. Może ona okazać się pomocna każdej osobie, niezależnie od jej płci, wieku, pochodzenia, wykształcenia, kultury i światopoglądu czy orientacji psychoseksualnej.

W terapii poznawczo-behawioralnej celem jest udzielenie klientce czy klientowi skutecznej pomocy w takiej pożądanej przez tę osobę modyfikacji sposobu myślenia lub działania, aby doszło do rozwiązania problemu oraz do odczuwalnej poprawy samopoczucia i funkcjonowania. Terapia zazwyczaj skupia się na tym, by znaleźć taką metodę rozwiązania istniejącego problemu, by była znacznie bardziej skuteczna odstosowanych dotychczas. W praktyce polega to m.in. na tym, że korzystające z terapii osoby są zachęcane do wypróbowania nowych metod w czasie pomiędzy sesjami terapeutycznymi.

Zazwyczaj już podczas pierwszych kilku sesji można w przybliżeniu określić przewidywany czas trwania terapii. Najczęściej sesje trwają blisko godzinę i odbywają się raz w tygodniu przez kilkanaście tygodni. W zależności od rodzaju i nasilenia problemu okres ten może jednak ulegać skróceniu lub wydłużeniu (kiedy problem jest bardziej złożony czy też nakłada się kilka problemów). Po zakończeniu terapii obie strony umawiają się na określoną liczbę (zazwyczaj kilka) sesji w większych odstępach czasu. Mają one na celu podtrzymanie i utrwalenie efektów pracy terapeutycznej.

Badania nad skutecznością terapii poznawczych i behawioralnych prowadzone są na całym świecie od kilkudziesięciu lat. W ich efekcie dowiedziono, że psychoterapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w leczeniu m.in.:

– lęku i napadów paniki,
– fobii – w tym fobii społecznych (nieśmiałości), agorafobii,
– depresji,
– zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (natręctw),
– zaburzeń odżywiania,
– problemów małżeńskich,
– problemów występujących u dzieci i młodzieży,
– przewlekłego zmęczenia,
– zaburzeń zachowania i emocji np. tików,
– niekontrolowanej złości,
– problemów z narkotykami i alkoholem,
– zespołu stresu pourazowego, czyli problemów występujących po doświadczeniu traumatycznym (zagrożeniu życia, poważnym wypadku czy doświadczeniu przemocy – w tym także seksualnej),
– zaburzeń snu.

W zależności od rodzaju i nasilenia problemu psychoterapia poznawczo-behawioralna może być stosowana jako jedyna metoda leczenia, bądź też połączona z farmakoterapią.

Dzięki psychoterapii możesz zyskać lepsze samopoczucie, większą pewność siebie i wiarę w dobrą przyszłość oraz w to, że masz wpływ na swoje życie.

Serdecznie zapraszam do mojego gabinetu.